Loading the page...

Aktuálne


Fázy uvoľňovania ekonomiky a výnimky nosenia rúšok

22.4.2020

Milí nepočujúci,

prinášame vám aktuálne informácie, o ktorých v pondelok (20.4.2020) rozhodla vláda. Rúška musíme nosiť stále, okrem nasledujúcich výnimiek:

▪nemusia ho mať deti do 2 rokov,

▪nemusíte ho mať v prírode, ak človek, ktorý s vami nežije v jednej domácnosti je od vás vzdialený viac ako 20 metrov,

▪ak cestujete autom s ľuďmi, ktorí žijú s vami spoločne v jednej domácnosti,

▪nemusia ho mať deti a dospelí, ktorí majú poruchy autistického spektra,

▪nemusia ho mať vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne oddelenej od ostatnej časti vozidla.

Premiér zároveň predstavil 4 fázy postupného otvárania ekonomiky. Prvá fáza začína platiť dnes (v stredu). Z prvej fázy do druhej a postupne potom do ďalších sa dostaneme, ak zvládneme prvú skúšku – teda prvú fázu otvárania prevádzok. Medzi jednotlivými fázami budú približne 2 týždne.

O všetkom podstatnom vás budeme aj naďalej informovať, zostaňte zdraví!

Nariadenia na Veľkú Noc

22.4.2020

Milí nepočujúci,

prinášame vám ďalšie informácie súvisiace s koronavírusom. Sme presvedčení, že je dôležité, aby ste dostávali z rôznych zdrojov čo najviac informácií. V pondelok, 6. 4., vláda prijala nové opatrenia s bojom proti koronavírusu. Vláda schválila obmedzenie slobody pohybu počas veľkonočných sviatkov. Zákaz vychádzania platí od stredy 8. apríla od 00:00 a skončí sa v pondelok 13. apríla o 23:59. Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na:

- obvyklú cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej alebo inej obdobnej činnosti;

- cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, teda nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá či doplnenie pohonných hmôt;

- cestu s cieľom obstarania nevyhnutných životných potrieb (vymenovaných v predchádzajúcom bode) pre inú osobu v rámci územia okresu (v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta), môže ísť o dobrovoľníctvo či susedskú výpomoc;

- cestu do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného vyšetrenia vrátane sprevádzania blízkou osobou či príbuzným; - pobyt v prírode v rámci okresu, v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta;

- cestu na pohreb blízkej osoby;

- cestu s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takúto starostlivosť odkázaný, môže ísť o cestu len v rámci okresu, v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta.

V prípade Bratislavy a Košíc nie sú takéto cesty limitované jednotlivými okresmi, ale územím celého mesta (napríklad v Bratislave je ich päť ).

Vláda prijala aj zákaz zhromažďovania viacerých osôb s výnimkou členov spoločnej domácnosti. Ak niekto chce ísť na chalupu v inom meste, nemôže. V uliciach bude polícia a armáda kontrolovať zákaz vychádzania. Môžu občanov Slovenska zastaviť a spísať s nimi dotazník. Tým, ktorí nariadenia porušia, hrozí pokuta 1659 eur.

Nové opatrenia vlády 30.3.2020

22.4.2020

Milí nepočujúci,

vážna situácia s koronavírusom stále trvá – vláda prijala nové opatrenia, ktoré povoľujú otvorenie niektorých ďalších obchodov i prevádzok. Neznamená to však, že by bola kríza s koronavírusom za nami, práve naopak, v najbližších mesiacoch sa očakáva nárast pacientov, nakazených týmto vírusom. Aj naďalej preto dodržiavajte prísne hygienické opatrenia a zdržiavajte sa čo najviac doma. ➡ Viac informácií o aktuálnej situácii nájdete aj na https://www.nadacnyfondtelekom.sk/informacie-pre-nepocujucich-nove-opatrenia-vlady/

Dôležité opatrenia vlády 24.3.2020

22.4.2020

Milí nepočujúci,

24. marca vláda v súvislosti koronavírusom prijala 40 opatrení. Vyberáme pre vás tie, o ktorých by ste určite mali vedieť. Všetky platia až do odvolania.

✅ Rúško musíte nosiť všade mimo vášho domu.

✅ Obchody majú špeciálne otváracie hodiny pre dôchodcov. Každý deň, okrem nedele, v čase od 09:00 do 12:00 do obchodu môžu ísť iba títo dôchodcovia.

✅ Obchody budú v nedeľu zatvorené. Dôvodom je, aby si predavači mohli oddýchnuť a obchody boli vydenzifikované.

✅ Pred obchodom, poštou alebo úradmi, ak budú viacerí ľudia, budú musieť stáť v dvojmetrových rozostupoch.

✅ Pre študentov sú zrušené vlaky zadarmo. Ak budú musieť ísť vlakom, budú si musieť kúpiť lístok.

✅ Vláda vyzýva dôchodcov, aby MHD a verejnú dopravu využívali len vtedy, keď naozaj musia a je to nevyhnutné.

✅ Dôchodcovia majú chodiť von len v nevyhnutných prípadoch. Ak to nebudú rešpektovať, vláda im môže vychádzanie zakázať.

✅ Obce a mestá majú zriadiť telefónne linky na donášku napríklad jedál a inej pomoci pre ľudí, ktorí nemôžu chodiť von. Bližsie informácie, ak budete takúto pomoc potrebovať, vám poskytne vaše mesto alebo obec.

✅ Od 30. marca pri vstupe do nemocníc alebo fabrík budú merať ľuďom teplotu

✅ Ministerstvo zdravotníctva určí po jednej nemocnici na východe, strede Slovenska a v Bratislave, ktoré budú slúžiť výhradne len na liečbu koronavírusu. V ostatných nemocniciach budú na tento účel vyšpecifikované celé pavilóny.

✅ Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery, sa zriadia testovacie body na koronavírus z áut. Jedno takéto miesto za deň urobí 70 odberov vzoriek.

✅ V zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje aj zdravotná starostlivosť, bude vyhlásený núdzový stav. Znamená to, že budú mať špeciálny režim a nebudú povolené návštevy.

✅ Denné stacionáre budú zavreté.

✅ Naďalej platí zákaz usporadúvať športové, spoločenské a kultúrne podujatia do odvolania.

Ďakujeme, že dodržiavate ochranu a hygienu, odporúčania, nosíte rúško, umývate si často ruky a používate dezinfekciu. Takto chránime seba a všetkých okolo nás.

Využívajte služby online

22.4.2020

Televízia, rádio, tlač, internet – všade je stále veľa informácií, ktoré informujú o koronavíruse. Je dôležité, aby ste sa čo najviac zdržiavali doma a obmedzili svoj pobyt vonku len na nevyhnutné veci. Využívajte čo najviac služby online – telekomunikační operátori ponúkajú svojim zákazníkom mnohé benefity zdarma, napríklad dátový balík alebo neobmedzené SMS. Využite to a chráňte nielen seba, ale aj svojich blízkych. Viac sa dozviete aj na ➡ https://bit.ly/Online_sluzby

Nepočujúci a bankové tajomstvo

22.4.2020

V súvislosti s koronavírusom sa neodporúča navštevovať banky, ale radšej vybaviť všetko online. Pre nepočujúcich to však môže byť problém, a to aj napriek tomu, že využijú pomoc Online tlmočníka – banky, poisťovne ani úrady totiž údaje nemôžu poskytnúť nikomu inému, len svojmu klientovi. Týka sa to napríklad informácií o bankovom účte, úvere alebo iných osobných údajov. Oslovili sme však už niekoľko inštitúcií, vrátane bánk, aby našli spôsob, ako dodržať zákon, no zároveň umožniť poskytovať určité osobné údaje nepočujúcim prostredníctvom Online tlmočníka. Momentálne jediným spôsobom pre nepočujúcich, ako sa dostať k informáciám, je poslať žiadosť e-mailom – využite službu online tlmočníka, ktorý vám text skontroluje a upraví. Viac sa dozviete aj na https://www.nadacnyfondtelekom.sk/informacie-pre-nepocujucich-v-suvislosti-s-vyuzivanim-sluzieb-bank-uradov-poistovni/

Rady pre nepočujúcich ohľadom koronavírusu

17.4.2020

Milí nepočujúci,

prinášame vám zopár ďalších rád, ako čo najlepšie zvládnuť tieto i najbližšie dni:

➡ Situáciu s koronavírusom využívajú aj mnohí podvodníci, ktorí sa môžu vydávať za dobrovoľníkov alebo zdravotníkov. Buďte preto ostražití a do svojich domov či bytov nikoho nevpúšťajte.

➡ Nie všetci nepočujúci majú prístup k sociálnym sietiam a internetu – ak máte vo svojom okolí napríklad starších nepočujúcich, choďte za nimi a vysvetlite im, čo sa deje a ako sa majú chrániť. Nezabúdajte však ani na svoju ochranu: používajte rúško, dodržujte bezpečnú vzdialenosť, nepodávajte si ruky, používajte dezinfekciu a dôkladne si umývajte ruky.

➡ Taktiež upozorňujeme, aby ste neverili neovereným informáciám – zamerajte sa na overené zdroje, televízie, informácie od odborníkov alebo z oficiálnych stránok ministerstiev.

Koronavírus - Buďte informovaní

7.4.2020

Každý deň pribúdajú nové informácie v súvislosti s koronavírusom. Mnohí nepočujúci sa však môžu v množstve informácií strácať. Viete, kde a ako sú otvorené obchody, čo v prípade, ak nestihnete vybaviť STK, alebo ako fungujú komunálne služby? Všetko sme prehľadne zhrnuli na jednom mieste: https://www.nadacnyfondtelekom.sk/informacie-pre-nepocujucich-v-suvislosti-s-koronavirusom/

Ako sa postarať o dezinfekciu telefónu?

3.4.2020

Milí nepočujúci,

prinášame vám zopár rád, ako sa postarať o dezinfekciu mobilného telefónu a chrániť sa tak pred vírusmi. Podľa najnovších štúdií sa totiž mobilného telefónu dotkneme až 2 600-krát a vlastnej tváre až 550- krát. Ako postupovať pri jeho dezinfekcii?

1. Vypnite mobilný telefón

2. Dôkladne si umyte ruky

3. Na vyčistenie telefónu použite prípravky na báze alkoholu

4. Ak máte telefón v obale alebo kryte, vyberte ho

5. Pri dezinfekcii buďte dôkladní

6. Nepožičiavajte telefón a zbytočne ho nepoužívajte vo verejnej doprave

V prípade akýchkoľvek otázok, námetov, podnetov na zlepšenie služby neváhajte kontaktovať Róberta Šarinu na e-maile robo.sarina@bezbarierovakomunikacia.sk, prípadne na telefónnom čísle 0907 735 129.